Chcesz mieszkać w Maroku? Pobyt stały, rejestracja auta i praca w Maroku


Paszport w Maroku

W Maroku żyje ponad 100 tysięcy obcokrajowców. Położenie geograficzne Maroka, wzrost gospodarczy i zachęcający system podatkowy przyciągają profesjonalistów, inwestorów zagranicznych i emerytów, którzy osiedlają się tutaj, by żyć w słonecznym klimacie i cieszyć się urokami Maroka.

Przeprowadzka do Maroka

Chociaż przeprowadzka do Maroka jest wyjątkowym doświadczeniem, wielu obcokrajowców napotyka pewne trudności dostosowując się do nowego, marokańskiego sposobu życia.

Podczas pierwszej fazy przeprowadzki nasuwa się kilka pytań: jak wynająć dom, jak wyrobić kartę pobytu, jak dostać umowę o pracę, jak integrować się z nowym społeczeństwem.

Aby ułatwić Ci przeprowadzkę do Maroka, ten podręczny przewodnik zawiera informacje dotyczące najważniejszych aspektów emigracji do Maroka. Znajdziesz tu mnóstwo informacji, praktycznych porad, przydatnych adresów, które ułatwią Ci nowe życie pod marokańskim słońcem.

Jakie kwestie administracyjne muisz rozważyć planując przeprowadzkę stałą do Maroka?

Jeśli planujesz przeprowadzkę do Marokla lub tymczasowy pobyt dłuższy niż 3 miesiące, to poniżej znajdziesz informacje jakie dokumenty potrzebujesz, aby stać się rezydentem Maroka.

Jak wyrobić kartę pobytu – Carte de séjour

Jak długo mogę legalnie przebywać w Maroku?

Do wjazdu do Maroka wymagany jest paszport, który pozwala na pobyt do 3 miesięcy, co odpowiada normalnemu pobytowi turystycznemu. Jeśli chcesz przedłużyć swój pobyt na terytorium Maroka, powinieneś uregulować swoją sytuację prawnie. Są dwie możliwości:

  1. jeśli chcesz przedłużyć swój pobyt turystyczny o kolejne 3 miesiące – składasz dokumenty o przedłużenie pobytu na posterunku policji (teoretycznie można to zrobić 2 razy, a maksymalny okres każdego przedłużenia to 90 dni); inna opcja to wyjazd i ponowny wjazd do Maroka dający Ci nowe 90 dni.
  2. jeśli chcesz przedłużyć swój pobyt o więcej niż 3 miesiące i nie jest to pobyt turystyczny – musisz ubiegać się o uzyskanie karty pobytu, która w Maroku nazywa się “carte séjour”, która wymaga znacznie więcej niezbędnych dokumentów.

Co to jest Carte de séjour?

Carte de séjour to karta stałego pobytu – jest to odpowiednik tutejszego dowodu osobistego dla marokańczyków. Obcokrajowcy nie mogą ubiegać się o obywatelstwo marokańskie (wyjątkiem jest dziecko urodzone w Maroku, z rodziców obcokrajowców, którzy również urodzili się w Maroku).

Gdzie złożyć wniosek o wydanie Carte de séjour?

Wniosek o kartę pobytu w Maroku składa się w „Préfecture de Police” w mieście zamieszkania. Jest tam biuro w całości poświęcone sprawom obcokrajowców – biuro nazywa się „Bureau des Etrangers” – i będzie ono nadzorować cały proces. Bezpośrednio tam kieruj wszystkie zapytania, również tam dostaniesz wnioski do wypełnienia i listę koniecznych dokumentów.

Po dostarczeniu wszystkich dokumentów, gdy Twoja aplikacja zostanie zaakceptowana, powinieneś otrzymać paragon zwany „récépissé„, który musisz zachować przy sobie. W ciągu dziesięciu lub piętnastu dni zostanie ci wydana tymczasowa karta pobytu. Jest to kartka A4 ze zdjęciem, danymi i tymczosowym numerem.

Tymczasowa karta pobytu uprawnia cię do legalnego pobytu w Maroku, jak i może być okazana jako twój dokument przy wylocie z kraju (jeśli posiadasz kartę pobytu w Maroku jesteś zobowiązany do jej okazywania na granicy, łącznie z paszportem).

Ile trwa wyrobienie karty stałego pobytu w Maroku?

Wyrobienie Carte de séjour trwa od 2 do 4 miesięcy, z obowiązkiem stawiennictwa w policji co miesiąc (lub co 3), aby ostemplować twoją tymczasową kartę pobytu. Te przepisy są stale unowocześniane, system jest komputeryzowany i ostatnio cały proces wydania karty pobytu, od złożenia wniosku do odebrania karty, zajął 4 tygodnie. Dlatego najpewniej jest uzyskać wszystkie informacje w miejscu gdzie składasz wniosek.

Ile ważna jest karta pobytu?

Pierwsza karta wydawana jest na 1 rok, a następne przedłużane są na rok, 5 lub 10 lat.  Złóż wniosek o odnowienie karty rezydenta co najmniej na dwa miesiące przed datą wygaśnięcia poprzedniej (czas oczekiwania około miesiąca). Po 3 latach spędzonych w Maroku, będziesz uprawniony do uzyskania pozwolenia na pobyt ważnego przez 10 lat.

Dokumenty, które należy przygotować, aby skompletować dokumentację wniosku „carte séjour” zależne są od rodzaju posiadanego statusu: pracownik, pracownik naukowy, student, emeryt lub jako żona/rodzina obywatela lub rezydenta Maroka.

UWAGA: do niedawna dokumenty były dostarczone w 2 równych kompletach. Jedna dla lokalnej policji, a druga do procedowana w Rabacie. Od niedawna wymaga się tylko jednego kompletu, ale lepiej potwierdź to na posterunku policji, gdzie będziesz składać aplikacje.

Wizyta w polskiej ambasadzie

Po przeprowadzce do Maroka, jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, jest zarejestrowanie się w ambasadzie Twojego kraju. Chociaż ta procedura nie jest obowiązkowa, jest ważna na poziomie administracyjnym. Ta rejestracja konsularna umożliwia dostęp do wszystkich procedur prawnych i dokumentów prawnych (aktu urodzenia, małżeństwa) oraz do możliwości sporządzenia osobistych dokumentów tożsamości, jeśli ich potrzebujesz (dowód osobisty, paszport). Rejestracja w ambasadzie ma również na celu Twoje bezpieczeństwo, np. w razie katastrof naturalnych, ambasada kontaktuje się z Tobą w celu ustalenia czy potrzebujesz jakiejś pomocy.

Dokumenty wymagane do uzyskania Carte de séjour

Lista dokumentów różni sie w zależności od rodzaju powodu, dla którego ma być wydana karta pobytu.

Załatwianie spraw papierkowych w Maroku może być lekkim bólem głowy. Jeśli chodzi o skomplikowanie procesu, to powiedzmy że jest on wprost proporcjonalny do wielkości miasta, w którym składasz aplikację o kartę rezydenta. W dużym mieście zawsze są większe kolejki i większe zamieszanie.

UWAGA: każdy dokument, który dołączasz do aplikacji jako kopię a nie oryginał, musi być zalegalizowany i ostemplowany, w Urzędzie Miasta, zwanym Baladiya. Dotyczy to kopii paszportów, umów najmu, tłumaczenia aktów urodzenia, ślubu (innymi słowy wszystkich dokumentów, których oryginały musisz zatrzymać), ale nie dotyczy zaświadczenia lekarskiego, zaświadczenia o niekaralności czy CV.

Karta pobytu w ramach łączenia rodzin

Wydawna jest dla rodziny obywatela Maroka lub rezydenta marokańskiego.

  1. kopia paszportu, w tym strony z ostatnią pieczątką wjazdową do Maroka
  2. akt urodzenia w tłumaczeniu na język francuski
  3. akt ślubu w tłumaczeniu na język francuski
  4. akt urodzenia dziecka (jeśli posiadasz; ono również musi ubiegać się o swoja kartę) w tłumaczeniu na język francuski
  5. zaświadczenie lekarskie o ogólnym stanie zdrowia (od lekarza marokańskiego, może być też od polskiego, ale trzeba przetłumaczyć na francuski)
  6. zaświadczenie o niekaralności z sądu w Polsce w tłumaczeniu na język francuski; przy ponownej aplikacji ten dokument uzyskasz w sądzie w Maroku
  7. zaświadczenie od osoby, która ma się tobą opiekować, tzw. prise en charge (w tym wypadku wystawiane przez męża/członka rodziny)
  8. CV w języku francuskim
  9. 6 zdjęć na szarym lub błękitnym tle
  10. wypełnione wnioski (1 żółta karta informacyjna i 1 biała aplikacja)
  11. opłata za rejestrację wniosku 100 dirham

Karta pobytu dla inwestora zagranicznego

  1. kopia paszportu, w tym kopia strony z ostatnią pieczątką wjazdową do Maroka
  2. umowa najmu lub własności domu w Maroku
  3. wpis do rejestru handlowego (jeśli prowadzisz tutaj biznes)
  4. 3 ostatnie wyciągi z konta bankowego w kraju pochodzenia
  5. 3 ostatnie wyciągi z konta bankowego w Maroku (jeśli już posiadasz)
  6. zaświadczenie lekarskie
  7. zaświadczenie o niekaralności z sądu w Polsce w tłumaczeniu na język francuski; przy ponownej aplikacji ten dokument uzyskasz w sądzie w Maroku
  8. CV w języku francuskim
  9. 6 zdjęć na szarym lub błękitnym tle
  10. wypełnione wnioski (1 żółta karta informacyjna i 1 biała aplikacja)
  11. opłata za rejestrację wniosku 100 dirham

Karta pobytu dla pracownika

  1. kopia paszportu, w tym strony z ostatnią pieczątką wjazdową do Maroka
  2. kopia umowa najmu lub własności domu w Maroku
  3. kopia umowy o pracę
  4. 3 ostatnie wyciągi z konta bankowego w kraju pochodzenia dokumentujące środki na utrzymanie
  5. zaświadczenie lekarskie
  6. zaświadczenie o niekaralności z sądu w Polsce w tłumaczeniu na język francuski; przy ponownej aplikacji ten dokument uzyskasz w sądzie w Maroku
  7. CV w języku francuskim
  8. 6 zdjęć na szarym lub błękitnym tle
  9. wypełnione wnioski (1 żółta karta informacyjna i 1 biała aplikacja)
  10. opłata za rejestrację wniosku 100 dirham

Praca w Maroku

Aby móc pracować w Maroku, musisz uzyskać pozwolenie na pobyt (Carte séjour) w ciągu 15 dni od przybycia do kraju. Ta karta jest ważna przez jeden rok i jest odnawialna.

Twoja umowa o pracę, wystawiana z reguły na 1 do 3 lat, musi zostać zatwierdzona przez Ministerstwo Pracy Maroka. W razie potrzeby prośba o odnowienie zostanie złożona przez twojego pracodawcę. Jeśli wykonujesz zawód regulowany, np. architekt, lekarz lub księgowy, musisz uzyskać zezwolenie od Secrétariat Général du Gouvernement (Sekretariatu Generalnego Rządu).

Rejestracja samochodu z Polski w Maroku

Większość krajów chce mieć pewność, że nie sprowadzasz pojazdu po to, by go sprzedać, unikając podatków importowych.

Jakiś czas temu Maroko uregulowało kilka nowych przepisów dotyczących importu / eksportu pojazdów. Tak więc, import / eksport samochodów i innych pojazdów w Maroku jest obecnie trochę drogi i trudny.

By móc zarejestrować swój samochód w Maroku przede wszystkim nie powinien on mieć więcej niż 5 lat.

Aby zarejestrować swój samochód w Maroku będziesz musiał zapłacić podatek importowy. Podatek za import samochodu do Maroka można obliczyć na stronie marokańskiego Urzędu Celnego – Douane Maroko. Wielkość tego podatku zwala jednak z nóg i wynosi kilka tysięcy euro, zależnie od marki, rocznika i wielkości silnika.

Kolejna ważna informacja to to, że nie możesz sprzedać swojego importowanego samochodu w ciągu minimum 2 lat.

Jeśli chodzi o koszty utrzymania auta w Maroku, to im większy rozmiar silnika, tym wyższy będziesz roczny podatek drogowy i stawka ubezpieczenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Urzędu Celnego Maroka Douane Maroko.

Biuro podróży w Maroku