Essaouira atrakcje w mieście i okolicy


Co zobaczyć w Essaouirze

Przyjedź do dawnego Mogadoru i poznaj cudowne nadmorskie miasto rybackie z ładną plażą, otoczone fortyfikacjami, pełne historii i kultury.

Essaouira oferuje szeroką gamę atrakcji turystycznych i rekreacyjnych niezależnie od wieku.

To małe miejsce na wybrzeżu oferuje wystarczająco dużo miejsc, by spędzić tu relaksujące, ale i rozrywkowe wakacje.

Na zwiedzenie głównych atrakcji miasta wystarczy 1 dzień, ale by bardziej poczuć lokalny klimat warto tu spędzić chociaż 1 noc.

Stara medyna w Essaouirze

Medyna w Essaouirze została założona w XVIII wieku. W ogromnej mierze zachowała swoją autentyczność co do rozplanowania i użytych materiałów

Jest popularnym miejscem turystycznym i słynie z licznych klimatycznych riadów. Wnętrze medyny to świat wąskich uliczek pełnych ciągłej bieganiny, z turystami, lokalnymi muzykami, kotami i sklepikarzami.

Medyna Essaouiry to miejsce, w którym warto się zgubić by odkryć ciekawe i urocze zakątki oraz znaleźć ulubiony sklep z przyprawami, słynnymi drewnianymi pamiątkami lub jedną z ciekawych galerii sztuki.

Dzielnice mediny są przedzielone dwoma głównymi osiami od Bab El Menzah do Bab Doukkala i od Bab Marrakech do Bab Al Bahar. Główne ulice wypełniają tradycyjne sklepy, niektóre z nich obsługują głównie turystów, ale inne, mniejsze sklepy żyją tylko z mieszkańców.

Najważniejszą częścią mediny jest Kasbah, gdzie znajdował się Sułtanat i sąd.

Podczas spaceru po labiryntach uliczek w Essaouirze poszukaj znaków nad kamiennymi drzwiami motywu z sześciopłatkową różą, symbolem miasta Mogador. Mówi się, że sześć płatków symbolizuje sześć dni stworzenia lub sześć królestw: zwierząt, człowieka, roślin, minerałów, anielskie i nieznane. Szukaj także tablicy na zewnątrz hammam, gdzie Orson Welles nakręcił sceny dla Otella w 1949 roku.

Od 2001 roku Medina w Essaouirze jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niebieskie łodzie rybackie w porcie w Essaouirze w Maroku
Niebieskie łodzie rybackie w porcie w Essaouirze

Port rybny w Essaouirze

W połowie XX wieku Essaouira była głównym portem rybnym Maroka. Obecnie to miejsce zajął Agadir i Safi.

Od świtu, z każda godziną, port ożywa coraz bardziej.

Dziesiątki małych niebieskich łodzi zacumowane po dziennym połowie i setki rybaków sprzedających ryby, gwar i skrzek wszędobylskich mew – oto, widoki, które cie urzeką w w portowym mieście Essaouira.  

Niesamowita atmosfera – nie można tego przegapić. Po prostu usiądź i obserwuj jak płynie portowe życie. Nie omiń sobotniego targu rybnego w porcie.

Trochę dalej od portu zabaczysz wielu wędkarzy, którzy również oferują świeższy połów dnia.

Podczas pobytu w porcie koniecznie skuś się na świeżą grillowaną rybę.

Do portu wchodzi się przez bramę morską na końcu alei Mohammeda V, obok medyny.

Souk w Essaouirze

W każdym marokańskim mieście souki stanowią serce medyny i są tam od czasu założenia miasta. Są dobrym miejscem do rozpoczęcia eksploracji miasta i do obserwacji tętniącej życiem mediny. Mniejsza skala souku sprawia, że jest są one o wiele łatwiejszy w nawigacji niż ogromne souki Fezu lub Marrakeszu.

Tradycyjne aleje targowe często przypominają labirynt i przytłaczają zapachami i barwami. Stragany oferują tradycyjne ubrania, haftowane dzieła sztuki, ceramikę, meble.

Essaouira jest znana ze swoich rzemieślniczych arcydzieł, w szczególności drewnianych przedmiotów. W pobliżu Skala de la Ville, przy ulicy Rue de Skala, znajduje się wiele sklepów z rękodziełem drewnianym – to specjalność Essaouiry – gdzie rzemieślnicy po mistrzowsku obrabiają drewno tuji (żywotnika), mahoniu, drzewa cytrynowego. Tutaj możesz kupić elementy wystroju, meble, a nawet zestawy szachów.

Plac Moulay Hassan

Główny plac miasta, Plac Moulay Hassan jest funkcjonalnym centrum mediny. Ten duży plac został zbudowany po zniszczeniu bramy Al Achour i zniszczeniu dużej części Pałacu Cesarskiego. Odtąd było to centralne miejsce najważniejszych wydarzeń w Essaouirze, w tym protestów politycznych i parad wojskowych.

Co roku, pod koniec czerwca, odbywa się tu słynny festiwal muzyczny Gnawa Festival, gatunek muzyczny, który przez wielu jest uważany za prekursora bluesa i jazzu.

Główne kawiarnie w mieście znajdują się wokół placu, w tym najstarsza z nich, Café du France. Klasyczne miejsce ze stałymi klientami, którzy wyglądają, jakby należeli do innej epoki.

Bramy mediny w Essaouirze

Bab Doukkala była główną bramą na północ w kierunku Safi, a Bab Marrakech – na wschód w kierunku Marrakeszu i Agadiru oraz dla karawan z Afryki. Odwiedzający przybywający do Mogador łodzią wchodzili do medyny przez wspaniałą bramę Bab El Mersa (Brama Portowa) w pobliżu Scala Port i to właśnie przez tą bramę odbywał się cały eksport i import podczas złotego wieku handlu.

Monumentalna kamienna Brama Bab El Mersa została zbudowana w 1770 roku i jest ikoną Essaouiry.

Nad bramą można zobaczyć napis w języku arabskim: „Chwała Allahowi. Te drzwi, zamówione przez chwalebnego jednego z królów, Sidi Mohammeda, zbudował jego sługa Ahmed el Aalj”.

Wieża Borj Bab Marrakech

Dla podróżnych przybywających do Essaouiry autobusem Supratours, będzie to pierwszy widok historycznego dziedzictwa miasta. To potężna wieża obronna, pomalowana na ciemnoczerwony kolor, znajdująca się obok bramy Bab Marrakeszu. Sułtan Moulay Abderrahman Ben Hicham zbudował ją w 1846 roku, aby chronić medinę przed atakami ze wschodu i południowego wschodu. W środku przechowywano proch strzelniczy.

Po francuskiej okupacji wieża stała się barakiem wojskowym wraz ze stajnią. Obecnie wieża jest przestrzenią kulturalną, z której często korzystają marokańscy i zagraniczni artyści by wystawiać swoje prace.

Wieża zegarowa

Wieża zegarowa znajduje się niedaleko bramy Bab Sbaa. Powstała na początku XX wieku z pomysłu marszałka Lyauteya. Ta duża kwadratowa wieża jest idealnym punktem orientacyjnym w medinie. Zegar i wieża zostały odnowione w 2012 roku, pokazuje dokładny czas, i wydaje gong co pół godziny.

Mury obronne i Sqalas

Na fortyfikacje Essaouiry składają się mury obronne, bramy, wieże i bastiony.

Sqala du Port i Sqala de la Kasbah (Sqala de la Ville) to platformy altyleryjskie na murach obronnych Essaouiry, łączące poszczególne części fortu. Zostały zbudowane pod koniec XVII wieku na klifie półwyspu, na którym znajduje się medyna Essaouiry. Głównym zadaniem Skali byla obrona ataków z morza. Są bardzo dobrze zachowane, z dziesiątkami brązowych armat, oferują piękne widoki na mury obronne, wybrzeże i jego pobliskie wyspy oraz na starą część miasta, czyli oszałamiający labirynt maleńkich uliczek, typowy dla marokańskiej medyny. Stare bunkry, dawniej warsztaty stolarskie teraz są butikami turystycznymi.

Skala de La Ville to najlepsze miejsce do oglądania wybrzeża i zachodów słońca. Można tu także obserwowć okolicę i życie mieszkańców. Mieszkańcy Essaouira lubią spędzać tutaj czas, szczególnie wieczorami jest to ich ulubione miejsce na spotkanie z przyjaciółmi. Bilet na wejście na Skale kosztuje 20 dh.

Skala du Port ma fantastyczne widoki na dok rybny i codzienną rutynę rybaków. Wieża w porcie, wiecznie malowniczo otoczona przez stado mew, oznacza wejście do portu. Bilet wstępu kosztuje 10 dh, a fort jest otwarty od 9:00 do 17:30.

Znaczna część mediny, która jest zwrócona w stronę oceanu, jest otoczona wałem obronnym. Mury te, zbudowane jako tarcza chroniąca przed najazdami i dzikimi falami oceanu, udowodniły swoją skuteczność – stoją do dziś niewzruszone. Mury obronne Essaouiry to świadectwo jej burzliwej historii, które nadaje miastu imponujący klimat.

Tylko część murów jest udostępniona publicznie. Wstęp na skale i mury obronne jest możliwy codziennie, z wyjątkiem sytuacji, kiedy morze jest zbyt wzburzone i straż miejska uniemożliwia zwiedzanie ze względów bezpieczeństwa.

Wielbiciele serii Game of Thrones będą pod wrażeniem, odwiedzając imponujące mury obronne Essaouiry, na których nagrano kilka scen z sezonu III. Początkowa scena z filmu „Otello” z 1952 roku, w reżyserii Orson Welles została także nakręcona na tych murach.

Meczety Essaouiry

W medynie jest dokładnie 13 meczetów. Jednym z nich jest Meczet Kasbah (lub meczet Sidi Mohamed Ben Abdellah), najstarszy i jedyny wbudowany w pierwszym etapie rozwoju miasta w 1764 roku.

Meczet Ben Youssef jest najbardziej majestatyczny, obejmujące 2.000 metrów kwadratowych.

Oprócz meczetów, istnieje w medinie wiele zaouias (miejsca kultu świętych), w tym Hamadcha Zaouia (z XVIII wieku), Sidna Bilal Zaouia (założone przez Bractwo Gnawa) oraz, najważniejsza z nich wszystkich, Aissaoua zaouïa.

Dzielnica żydowska i cmentarz

Dzielnica żydowska (mellah) znajduje się w północno-wschodniej części medyny. Jest to podupadająca część miasta, w której żyją zubożali członkowie społeczności. Kiedy Żydzi wyjechali z Essaouiry, po założeniu państwa Izrael, ta część Essaouira została porzucona, a dziś większość domów jest praktycznie w ruinie.

Oprócz gwiazd Dawida wygrawerowanych nad niektórymi drzwiami, istnieją trzy małe synagogi, proste miejsca kultu z przeszłości, które możesz odwiedzić.

Synagogi Slat Lkahal (Ulica Rue du Mellah 119), zbudowana w 1850 roku i odrestaurowana pod koniec 2016. Zwykle jest zamknięta, ale jest numer z numerem telefonu dla tych, którzy chcieliby zadzwonić i zarezerwować wizytę.

Synagoga im. Simona Attiasa, z 1882 roku, również była remontowana pod koniec 2016 roku. Zamknięto ją w 2009 roku, ale planowane jest utworzenie tam Muzeum Żydowskiego.

Poza Medyną, niedaleko od Bab Doukkala, przez Aleje Molay Hicham, zobaczysz żydowski cmentarz. Brama często bywa zamknięta. Zapytaj dozorcy cmentarza. Chociaż jest w lepszej kondycji niż cmentarz chrześcijański, nie ma dostępnych informacji dla turystów. Ci, którzy się postarają, znajdą grób żydowskiego przywódcy Rabbi Pinto.

Cmentarz chrześcijański

Za murami medyny, skręcając w lewo, gdy wychodzisz przez bramę Bab Dukkala, znajduje się osobliwy chrześcijański cmentarz. To jedyny tego rodzaju cmentarz w mieście, utworzony w 1745 roku. W następnych stuleciach pochowany był tu każdy chrześcijanin, który zmarł w Essaouirze, i jest to interesująca mieszanka narodowości i zawodów, w tym dyplomatów i kupców.

Stan cmentarz polepszył się po tym, jak Fundacja Atlas Wysoki interweniowała i oczyściła miejsce z gruzu i chwastów, wyczyściła i odrestaurowała niektóre z grobów, które były w najgorszym stanie.

Cmentarz jest zwykle otwarty i bezpłatny, chociaż opiekun może czasem poprosić o mały napiwek. 10 lub 20 dirhamów wystarczy.

Mauzoleum Sidi Mogdoul

Sidi Mogdoul to średniowieczny muzułmański święty, który został pochowany w Essaouirze. Mówi się, że odbył dwadzieścia razy pielgrzymkę do świętych miejsc islamu, że przez 40 lat walczył z niewiernymi, i że zmarł w wieku 140 lat. Wierzy się, że mógł być to szkockiego marynarza, MacDougal, którego statek rozbił się podczas sztormu o Wyspy Purpurowe, a nazwa Mogador jest prawdopodobnie deformacją imienia Sidi Mogdoul.

Latarnia morska Sidi Mogdoul

Latarnia morska Sidi Mogdoul została zbudowana w 1914 roku. Latarnia ma prawie 15 m wysokości i wciąż nawiguje statki wpływające do portu w Essaouirze. Latarnia znajduje się niedaleko Mauzoleum Sidi Mogdoula.

Muzea w Essaouirze

Muzeum Sidi Mohammeda Ben Abdallaha

Muzeum zostało nazwane na cześć założyciela miasta sułtana Sidi Mohammada Ben Abdellaha i mieści się w XIX-wiecznym domu kupieckim, dawnej siedzibie ratusza miejskiego. W muzeum można oglądać artefakty z bogatej historii miasta i tradycji artystycznych Essaouiry.

Muzeum otwarte jest od środy do poniedziałku w godzinach 8:00-17:00, a opłata za wstęp kosztuje 10 dirham.

Centrum kultury Dar Souiri

Warto odwiedzić centrum kulturalne Dar Souiri. Jest siedzibą organizacji kulturalnej Stowarzyszenie Essaouira-Mogador od 1992 roku. Ten piękny XIX-wieczny budynek był niegdyś siedzibą władz lokalnych w czasach francuskiej okupacji. Centrum Kultury Mogador obejmuje bibliotekę, dom muzyczny i 300-osobowy amfiteatr. Teatr Dar Souiri często wystawia koncerty i występy kulturalne, ale warto odwiedzić to miejsce, nawet gdy nie ma zaplanowanych pokazów.

Ten budynek podsumowuje połączenie stylów architektonicznych, które nadały medynie Essaouiry tytuł Światowego Dziedzictwa UNESCO: możesz zobaczyć arabski styl przy głównym wejściu, wystroju wnętrza i kolumnach, podczas gdy wiele okien wychodzących na zewnątrz jest całkowicie pod wpływem francuskim. Budynek zaprojektował sam Oscar Niemeyer, dla którego był to ostatni projekt w życiu, zanim zmarł w 2012 roku.

Co zobaczyć w okolicy Essaouiry

Wyspa Mogador

Wyspa Mogador należy do Archipelagu Wysp Purpurowych. Znajduje się 1,5 km od wybrzeża Essaouiry i widać ją z murów miasta. Wyspa ma około 3 km długości i 1,5 km szerokości i leży około 1,5 kilometra.

Wyspy są bardzo cenne przyrodniczo, przede wszystkim wśród ornitologów jako miejsce lęgowe sokołów Eleonory (powroty z zimowania na Madagaskarze w kwietniu i maju). Wystepują tu też czaple białe, wiele gatunków ptaków brodzących i tysiące mew i rybitw.

Wyspa Mogador ma również kilka interesujących ruin. Pierwszą osadę założyli tutaj fenicjanie już w VI wieku p.n.e. Wykorzystywano bogate w ryby wody zatoki Mogador i występujace tylko tutaj gatunek mięczaka, z których otrzymywano cenny purpurowy barwnik.

Na wyspie znajdują sie także kamienne ruiny twierdz obronnych z końca XVIII wieku zbudowana przez sułtana załozyciela miasta oraz ruiny meczetu i więzienia, zbudowanych w 1897 roku przez sułtana Moulaya Abdelaziza, aby więzić tam swoich oponentów politycznych. Później więzienie służyło jako miejsce kwarantanny dla pielgrzymów powracających z Mekki, którzy musieli pozostać na wyspie przez 40 dni.

Czy można zwiedzać Wyspy Purpurowe?

Ze względu na ochronę przyrody wyspy przekształcono w rezerwat przyrody i są niedostępne dla turystów. Mieszka na nich strażnik. Można jednak wybrać się małym stateczkiem w rejs dookoła wysp.

Organizowane są wycieczki na wyspę Mogador i do wioski Diabat. Rejsy wokół Wyspy Mogador odbywają się 2 – 4 razy dziennie. Biuro sprzedające wycieczki znajduje się obok restauracji Chez Sam. Organizują również wyprawy wędkarskie.

  • Godziny wyjazdów w lecie: 10:30, 11:30, 15:00, 16:15 i 17:30
  • Godziny wyjazdów reszta roku: 12:00 i 15:30.
  • Bilety: dorośli – 80dh, dzieci -40 Dh. Tel + 212 (0) 5 24 47 46 18.

Często zdarza się, że rejsy są odwoływane z uwagi na silne wiatry lub złe warunki na morzu.

Diabat

Poniżej Essaouiry można odwiedzić berberyjską wioskę Diabat. Kiedyś było to hippisowskie odosobnienie, a niektórzy twierdzili, że Jimi Hendrix i Cat Stevens spędzili tutaj trochę czasu. Dziś atmosfera Diabat jest utracona z powodu ogromnego pola golfowego zbudowanego wokół wioski. Diabat ma swoją piaszczytą plażę.

  • Gdzie jest Diabat? – znajduje się 8 km na południe od mediny Essaouiry.

Muzeum Dar el Baz

Zwane także Muzeum Boujemaa Lakhdar w Diabat, niedaleko Essaouiry, to miejsce, w którym możemy zobaczyć kolekcję Boujemaa Lakhdar – artysty i badacza, swoimi dziełami gloryfikującego swoją pasję do sztuki i tradycji Essaouiry. Ten dom muzealny daje wyobrażenie o wszechstronności jego licznych talentów czerpiących inspirację z rodzinnego miasta.

Bordj El Oued

Wędrowcom i piechurom można polecić spacer na południe przez plażę Essaouiry. Upewnij się, że znasz harmonogramy pływów. Zobaczysz pozostałości fortu, zbudowane przez sułtana Mohammeda Sidi Ben Abdellaha, rzekomo na pozostałościach starożytnej latarni. Budynek zawalił się w 1856 roku, po fatalnej powodzi, gdy rzeka Ksob zalała go i zniszczyła fundamenty.

Bordj el Oued jest znany jako Zamek w Piasku. Mówi się, że piosenka Jimi’ego Hendrixa „Castles Made of Sand” jest inspirowana tym miejscem, ale to nieprawda. Piosenka została wydana w 1967 roku, a Hendrix odwiedził Essaouira dopiero w 1969 roku.

Cap Sim

Do Przylądka Sim (Cap Sim) można dotrzeć spacerem idąc wzdłuż plaży z Essaouira na południe. Po drodze miniemy rzekę Oued Ksob i na południe. Jest to piękna okolica, z plaża i wydmami. Znajduje się tutaj także bereryjska wioska.

Na szczycie wzgórza nas wioską znajduje się latarnia morska Cap Sim, do której prowadzi ścieżka. Stamtąd można podziwiać widoki na wybrzeże i okolicę. Na samym przylądku Cape Sim krajobraz zaskakuje, jest tu pełno drzew arganowych, eukaliptusowych i akacjowych.

  • Gdzie jest Cap Sim? – znajduje się 6 km na południe od Essaouiry. Można tam dojść pieszo. Autem 10 km drogą na Agadir.

Sidi Kaouki

Wioska Sidi Kaouki została nazwana na cześć XIX-wiecznego marabuta (świętego), a jego mauzoleum na plaży przyciąga pielgrzymów do dziś. Jest to jeden z trzech świętych Essaouiry – patronów żeglarzy.

Złote plaże Sidi Kaouki są bardzo popularne wśród surferów, a pobliski przylądek Cap Sim jest znany jako miejsce z jedną z najlepszych fal w Maroku.

  • Gdzie jest Sidi Kaouki? – znajduje się 20 km na południe od Essaouiry.
  • Jak dojechać do Sidi Kaouki? – regularny autobus LIMA BUS odjeżdża spod Bab Doukkala w Essaouirze.

Suk Had Draa

Niedzielny suk Had Draa jest jednym z największych w Maroku. Ten targ jest nasycony historią, sprzedając swoje towary, zwierzęta hodowlane i produkty rolne od dziesięcioleci, a prawdopodobnie od stuleci. Mówi się, żę służył kiedyś do handu niewolnikami. Jest to niezwykle autentyczne miejsce i na widoki, zapachy i dźwięki na długo zapadają w pamięć. Najlepiej zjawić się wcześnie rano, gdy souk jest w pełnym rozkwicie, i aby uniknąć upałów.

  • Gdzie jest targ Had Draa? – znajduje się w wiosce Had Draa, 30 km na północny-wschód od Essaouiry, w drodze do Marrakeszu. Można tam bez problemu dojechać taksówką lub autobusem z dworca autobusowego w Essaouirze.
Biuro podróży w Maroku