Poznaj Merzougę – najwyższe wydmy Maroka


Merzouga przejażdżka na wielbłądach.

Merzouga – Perła pustyni

Merzouga słynie z najwyższych wydm w Maroku, z których szczytów można podziwiać jedne z najlepszych wschodów i zachodów słońca w Maroku.

Po opuszczeniu Rissani twoim oczom ukazują się ogromne złote piaski wydm Erg Chebbi, zwane też wydmami Merzouga, które tańczą na horyzoncie. To cudowne miejsce, pełne fascynujących kolorów natury.

W regionie dominują tu pustynne krajobrazy, gdzie „ergi” (skupiska piasku -wydmy) i „hamady” (pystynie kamieniste), poprzeplatane są suchymi koryta rzek, na których występują oazy.

Pierwotnie koczownicza ludność, dziś jest w dużej mierze osiedlona w małych wioskach i miasteczkach blisko oaz. Najbardziej znane to Merzouga (najbardziej rozwinięta z nich), Hassi Labied i Khamlia. Region zamieszkują różne plemiona Arabowie, Berberowie i Gnaoua, tworzące harmonijną etniczną mozaikę.

Gdzie jest Merzouga

Merzouga to mała saharyjska wioska w południowo-wschodnim Maroku położona 20 km od granicy z Algierią. Merzouga leży na skraju wydm Erg Chebbi.

Merzouga znajduje sie w prowincji Errachidia. w regionie Draa-Tafilalet.

Merzuga znajduje się 35 km od Rissani, 45 km od Erfoud i 128 km od Errachidii.

Z Marrakeszu do Merzougi jest 560 km, a droga prowadzi przez góry. Autobusem podróż wynosi około 12 godzin jazdy i może byc męcząca, dlatego najlepiej podzielić podróż na 2 częsci z noclegiem w Warzazat (by odwiedzić Ait Benhhadou i studia filmowe), w Boumalne Dades lub Tinehrir (by podziwiać wspaniałe wąwozy i formacje skalne).

Warzazat jest poożony 360 km od Merzougi (około 5 godziny jazdy), a Fez jest oddalony od Merzougi o 470 km, a podróż zajmuje około 7 godzin.

Najkrótsza trasa z Agadiru do Merzougi ma 670 km i prowadzi przez Taroudant i Agdz. Po drodze warto odwiedzić jednak Warzazat i Ksar Ait Benhaddou, jedyny zabytek UNESCO w południowym Maroku (trasa wyniesie wtedy 725 km).

Historia Merzougi

Samo wioska Merzouga ma dość niedawną przeszłość, ale regoin był zamieszkiwany od dawnych czasów. W regionie istnieje wiele starożytnych warownych wiosek. Merzouga została zbudowana w XIX wieku przez wojska francuskie po zwycięstwie w bitwie pod Tafilalet w latach 1916–1932.

Legenda o wydmach Erg Chebbi

Istnieje pewna legenda o wydmach Erg Chebbi, przekazywana ustnie przez pokolenia, mówiąca o tym, że kiedyś istniała tutaj najprawdziwasza dżungla.

Według legendy, to sam Bóg przekształcił to miejsce w pustynię po tym, jak miejscowa ludność odmówiła przyjęcia i nakarmienia biednej i głodnej kobiety, podczas gdy sami opływali w bogactwach, myli ręce mlekiem i bawili się kulkami kuskusu.

Boska kara spadła na te rodziny, zamieniając kwitnącą dżunglę w pustynię, gdzie doskwiera upał, braku wody i burze piaskowe.

Co ciekawe, tysiącletnia sztuka naskalna, którą można znaleźć w tym regionie, przedstawia takie zwierzęta jak słonie i żyrafy, żyjące w bujnych, zielonych krajobrazach.

Cokolwiek by nie mysleć o tej legendzie, faktem jest, że wydmy Erg Chebbi należą do najpiękniejszych miejsc na świecie.

Co znaczy nazwa „Merzouga„?

Po arabsku nazwa Merzouga oznacza „łaskę i blogosławieństwo”.

Dzisiejsza Merzouga

Merzouga jest główną atrakcją turystyczną tej części Maroka, ze względu na bliskość wspaniałych wydm Erg Chebbi.

Gdy w 2002 roku zbudowano utwardzoną drogę do samej Merzougi w regionie zaczełą się intensywnie rozwijać turystyka. Zarówno w Merzoudze, jak i w pobliskich Errachidii i Erfoud znacznie rozwinęła się branża hotelarska, choć odczuwalne są skutki samowoli budowlanej.

Niezrównoważona turystyka biwakowa na wydmach spowodowała nadmierną eksploatację zasobów wodnych i nieprzestrzeganie zasad oczyszczania ścieków. Rząd Maroka podjął odpowiednie kroki, by zaprzestać dalszemu niszczeniu środowiska i nakazał między innymi usunięcie wszystkich biwaków spośród wydm. Legalne biwaki mogą być umiejscowione tylko u podnóża wydmy – wspieraj zrónoważoną turystykę i nie przyjmuj ofert nielegalnego noclegu pośrodku wydm. Obozy przy wydmach oferują takie samo fascynujące przeżycie.

W Merzoudze znajdują się największe zasoby wód podziemnych w Maroku. Są one wykorzystywane przez mieszkańców od dziesięcioleci dzięki specjalnym podziemnym kanałom khetteras.

Wydmy Merzouga stanowią idealną scenerię dla filmów i zostały wykorzystane w słynnym filmie „Lawrence z Arabii” z 1962 roku z niezapomnianymi rolami Petera O’Toole i Omara Sharifa. Nakręcono tutaj także film „Mumia” (1998) z Brendanem Fraserem i Rachel Weisz, „Legionista” (1997) z Jean Claude Van Dame. W pobliskim krajobrazie Rissani nakręcono sceny z jednej z części Jamesa Bonda („Spectre„).

Festiwale w Merzoudze i okolicy

Festiwal Daktyli w Erfoud – obchodzony jest każdego roku w październiku, to barwny pokaz berberyjskiej tradycji, gdzie można kupić najśweiższe daktyle, syropy z daktyli i inne wyroby.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata w Merzoudze – muzyczny festiwal odbywający się wiosną, muzyczne spotkanie lokalnych i międzynarodowych artystów

Rajd 4L Trophy Rally – francuski rajd, znany jako największy rajd na świecie dla osób poniżej 28 lat. Od ponad 10 lat przyciąga młodych fanów starego, dobrego Renault 4L (dopuszczalny wiek 18-28 lat). W rajdzie bierze udział ponad 1000 samochodów! Rajd odbywa się na przełomie lutego i marca, trwa 10 dni i pokrywa 6000 km.

Rajd Afriquia Merzouga Rally – Rajd Merzouga Rally odbywa się na przełomie marca i kwietnia. Rajd ten jest niezwykłym wydarzeniem dla wszystkich fanów sportów motorowych i traktowany jest jako doskonałe przygotowanie do rajdu Dakar. Biorą w nim udział także nasi polscy kierowcy rajdowi.

Wyścig rowerowy Titan Desert – Garmin Titan Desert to wyścig kaskaderski dla wszystkich rowerzystów górskich, stawiający na orientacje i wytrzymałość. Wyjatkowe przeżycia dla fanów jazdy górskiej, wśród fantastycznych krajobrazów Maroka. Czas składa się z 6 etapów podczas 6 dni i pokrywa ponad 600 kilometrów tras.

Marathon Merzouga – maraton odbya się a marcu. Trasa maratonu Trail du Soleil oferuje prawdziwą trasę w sercu pustyni Sahara. Misją maratonu jst zachowanie formy i zdrowia dzięki aktywności i bieganiu.

Marathon de Sables Maraton Piasków – najcięższy ultramaraton na świecie, odbywa się na przełomie marca i kwietnia. Jego trasa podzielona jest na 6 eatpów i ma ponad 200 km. Dokładna trasa jest ujawniana dopiero kilka dni przed wyścigiem.

Jak dojechać do Merzougi

Aż do samej Merzougi można wygodnie dojechać utwardzoną drogą.

Na pustynię w Merzoudze można łatwo dojechać autobusem lub wynajętym samochodem.

Bezpośrednie autobusy CTM i Supratours kursują codziennie z Ouarzazate, Marrakeszu, Fezu i Tinerhir. To wygodny i tani sposób, by dostać się na pustynię. Minusem jest jednak brak możliwości odwiedzenia atrakcji po drodze, takich jak wąwóz Todra, dolina Dades, ksar Ait Ben Haddaou.

Sprawdź rozkład autobusów na CTM i Supratours.

Z Marrakeszu jest to dość długa trasa, więc jeśli masz ograniczony czas najlepiej skorzystać ze zorganizownej kilkudniowej wycieczki na pustynię.

Najbliższe Merzougi lotnisko znajduje się w Errachidii. Lotnisko obsługuje loty do Casablanki i Fezu.

Gdzie spać w Merzoudze

Oferta hotelowa w Merzouga jest spora, jest tam duża liczba hoteli, hosteli, zajazdów i biwaków. Zakwaterownia znajdziesz wszędzię, w środku wioski i na obrzeżach wydmy.

Możesz spełnić swoje marzenie o nocy na pustyni korzystając z naszej listy hoteli i biwaków w Merzouga, na której w zależności od potrzeb, znajdziesz miejsce, które będzie odpowiadało Twojemu budżetowi.

Wszystkie hotele i biwaki są położone po wschodniej stronie wydmy – zachodnia strona wydmy jest wyłączona z zabudowy i podlega ochronie.

Jak przygotować się na pobyt i noc na pustyni

Podczas pobytu na pustyni, niezależnie od pory roku, miej ze sobą nakrycie głowę, aby uniknąć udaru słonecznego. Konieczna jest ochorna przed słońcem, by uniknąc poparzeń – stosuj kremy z filtrem i okulary słoneczne.

Najlepszą ochroną przed słońcem i odwodnieniem jest jednak osłonięcie ciała, na pustyni sprawdzą się lekkie koszule i spodnie z długim rękawem oraz jasne kolory.

Polecamy zabrać szal, jest bardzo uniwersalny, w razie potrzeby może służyć jako nakrycie ramion (dla kobiet) lub głowy, a nawet jako nosidło do butelki wody czy ręcznik.

Jeśli wybierasz się na pustynie zimą spakuj lżejsze rzeczy na dzień, i bardzo ciepłe rzeczy na noc: wełniane skarpetki merino, ciepły sweter,

Bezwzględnie miej przy sobie również butelkę z wodą.

Przydać ci się może także papier toaletowy, chusteczki nawilżane i latarka (lub czołówka).

Pamiętaj też o aparacie! Wkońcu jedziesz zobaczysz najpiękniejsze wydmy Maroka. Weź pod uwagę, że piasek wciśnie się wszędzie, więc o ile nie masz aparatu czy telefonu odpornego na kurz, zaopatrz się w szczelne etui.

Merzouga pogoda – najlepszy czas na wizytę na pustyni

Pogoda w Merzoudze charakteryzującym się suchością i wysokimi temperaturami.

W lipcu i sierpniu dzienna temperatura w Merzouga może osiągnąć 45°C, albo wyżej pośrodku wydm, a w nocy rzadko spada poniżej 24°C. Nawet latem przyda się długi rękaw, bo im wyżej na wydmie jesteś, tym chłodniej.

Zimą dzienne temperatury oscylują pomiędzy 10-18°C, za to w nocy temperatura spada poniżej zera. Potrzebujesz ciepłej kurtki i czapki.

Najlepszą porą roku na wizytę w Merzoudze jest wiosna (między marcem a majem) i jesień (między wrześniem a listopadem). W tym czasie pogoda jest optymalna, ani zbyt gorąco w ciagu dnia, ani zbyt chłodno wieczorami.

Przeczytaj więcej o pogodzie w Merzoudze.

Biuro podróży w Maroku